Skyrim - Recenze
Přidal/a Diego dne 12. December 2012 20:46:20
Zdravím fanoušky hry The Elder Scrolls V: Skyrim!

Chtěl bych Vám všem představit svou recenzi na Skyrim. Tak pojďme na ní!

Tato recenze nemá účel jen hodnotit hru, ale i seznámit vás s prostředím, lokacemi, lidmi, zvířaty, frakcemi a mnoho dalších různých věcí.

Zprvu jsem přistupoval ke Skyrimu bez očekávání, vůbec mě to nenapadlo a ani jsem netušil, že je to již pátý díl nějaké série. Ale příjemě překvapil.
Novinka
Nebudu zde popisovat průběh děje, to by byla chyba! Ale trochu jej "načnem" a povíme si o lokacích, oblastech, městech, nepřátelích i přátelích a dalších věcech. Ještě bych chtěl upozornit čtenáře, že recenze může obsahovat spoilery, ale i rady.

Pojďme si něco říci o oblastech, které jsou ve Skyrimu:

Zimní oblasti:


Poprvé když uděláte první krůčky se svou vytvořenou postavou, hned poznáte, že svět Skyrimu je v zimním sevření. Všude kolem samé hory a sníh a... sníh a... zase sníh. V zimních oblastech objevíte lední medvědy, vlky, pavouky, mamuty s jejich obřímy pány, šavlozubé kočičáky, a v neposlední řadě to nejsilnější(téměř) sněžní trolové. Když potkáte jednoho, dobrá spálíte ho, ale co dva a více? Což se většinou objevují po skupinkách, tak 2-3 u sebe a to už je pořádná nálož, pro obyčejného dobrodruha je problém jeden, ale více je váš kone, určitě. Jak na ně? Nejvíce účinný je na ně oheň. Živel, který pálí a to nemají rádi, přičemž nejen mágové je mohou popálit, i bojovníci tělo na tělo mohou mít očarovanou/é zbraň ohnivým kouzlem, které při zásahu působí poškození ohýnkem. Ještě tu máme jedno zvíře, srkavec, je podobný mrožům, někdy mi je bylo až líto zabít, vypadají mírumilovně, oni se radši vyhýbají bojům, pokud se k nim nepřiblížíte příliš blízko a na příliš dlouhou dobu. Zabijete je snadno, ani nejsou moc silní, navíc jsou pomalí.
To je zima Skyrimu, krutá a nelítostná, na chvíli přestaňte dávat pozor a je po vás.

Podzimní oblasti:

Svět Skyrimu není, ale jen o sněhu, najdete zde i podzimní oblasti, kde když svítí slunce a hlavně při jeho západu, uvidíte krásně zbarvené listy stromů, jak padají na zem, ptáčci štěbetají kolem Vás, medvědi si klidně leží, včeličky létají kolem svých úlů. Jeden druh stromu mě mile překvapil, teda ne stromu, ale spíše jeho části. Jmenují se Spriggani a vylézají z kmenů stromů. Dost mě překvapilo, když jsem si to kráčel mezi stromy a uviděl jezírko, nu což, řekl jsem si a šel se podívat. Malá jeskyně u jezírka, v ní mrtvý lovec, kolem kosti, lidské, motýlci kolem mě létali, ale něco mě vyrušilo, podivný zvuk, stačil jsem se jen otočit a už jsem viděl jak se to probouzí a vylézá z kmene stromu, hned to útočilo. Spriggani jsou prostě ochránci přírody jak se patří, ochomýtejte se kolem nich a budou vás neúnavně honit a útočit na vás. Pozor na ně! Jinak skončíte, jako ten lovec. Který už toho moc neuloví.

Pláně:

Rozlehlé plochy, kde potkáte známou zvěř, jako všude se zde objevují jeleni, zajíci, lišky, sobi, šavlozubé kočky, medvědi, vlci a mnoho dalšího. Ve Skyrimu působí několik frakcí, řeknu vám o jedné mé oblíbené, která zde na pláních pobývá, Zapřísáhlí. To jsou kapitola sama o sobě, původní obyvatelé města Markarth, teď obývají staré pevnosti, kterých je ve Skyrimu mnoho. Útočí na vás po upozornění, po kterém následuje pochopitelně útok na vás a vaše případné spolubojovníky. Jsou oděni do kožešinových brnění a nosí primitivní zbraně. Nenechte se však zmást jejich vzhledem, ačkoli hrdina na vyšší úrovni je bude lovit jako škodnou na pár ran, slabší by si měli dát pozor na jejich mágy a lukostřelce, dále na jedince, kteří nosí do boje dvě zbraně na ráz a sekají do vás neustále, sice se nemohou kvůli tomu bránit, ale poškození způsobené vám, může být zdrcující. Dále tu máme vranice, ošklivá stvoření, kříženci bůhví čeho, používající devastující kouzla, na malé úrovni doporučuji se jim vyhnout nebo použít nějaký obouručák. Mágové by s nimi mohli mít problém, ale jen na nízké úrovni, pak jsou lahůdkou a snadnější sousto možná než pro válečníky. Mágům doporučuji blesky proti nim, válečníkům doporučuji se jim dostat k tělu a bít je. Existují k nim dva hlavní úkoly.

Bažiny:

Podle názvu, snad každý pozná, že se nebudem procházet po loukách nebo sněhu. Jedná se o bohem zapomenutý kousek krajiny, která je sice temná a ponurá svou atmosférou, ale proto je tak krásná. Roste zde hodně rostlin použitelných do smrtících lektvarů i léčivých. Mohou se zde někdy objevit stvůry, kterým jenom tak nepřijdete na jméno. Chauři, jedovaté a ošklivé stvoření, které když do vás vpustí svůj jed, máte zaděláno na problé, buď rychle budete používat lektvary pro léčení nebo v nejlepším případě lektvar na zastavení jedu, ale co když vás potom kousne znova a vypuknou účinky jedu nanovo? Mág se může léčit a přitom na něj sesílat plameny, mráz nebo blesky, ale pro válečníka, jak sám doporučuju je dobré použít, zbraň + štít a neustálé výpady štítem proti němu vám mohou velmi pomoct, mě pomohli.

Císařská legie a Bouřné hávy:

Tyhle dvě frakce jsou kapitola sama o sobě. Ve Skyrimu vás nimi provede jedna z hlavních dějových linií a je jen na vás na kterou stranu se přidáte.
Legie má sice hlavní sídlo v císařském městě Cyrodiil, tam se ale v téhle hře nepodíváte(byl v minulém díle TES), ve Skyrimu císařská legie sídlí v jeho hlavním městě Samota. Odtud ji ovládá generál Tulius, se svou pravou rukou legátkou Rikke. Legie vypadá trochu podobně, jako naši dávní Římani, mají podobnou zbroj, zbraně, ovládají velké území a snaží se o prosperitu země. Na tuto stranu se můžete přidat a bojovat o místa, resp. pevnosti ve Skyrimu, proti Bouřným Hávům.
Bouřné hávy jsou vedeni Ulfrikem bouřným hávem, kterého můžete potkat již na začátku hry, stejně jako generála Tuliuse. Ulfrik vyzval velekrále Skyrimu Torryga na souboj a tohle nemůže velekrál odmítnout. Ulfrik jej zabil, ale ne takovým způsobem, jaký by měl správně být. Takzvaně jej uřval k smrti, Ulfrik totiž umí starobylou dračí řeč(Thu'um), díky které ho roztrhal na kusy, Thu'um ostatně budete umět i vy. Teď když zemřel velekrál si Ulfrik myslí, že má právo na trůn, jelikož porazil v souboji velekrále Skyrimu. Normálně by se sešel sněm všech jarlů (jarl- vůdce jednoho z měst a přilehlého okolí), ale Ulfrik nechce žádný sněm. Shromáždil své přívržence a rozpoutal válku ve Skyrimu proti Legii, která se jej snaží zastavit, ovšem zatím bezvýsledně. Ulfrik bouřný háv je jarl Větrného žlebu, velkého a ledového města, kde žijí různé rasy, ale hlavně nordové. Ostatní rasy jsou zde šikanováni(většina) a musejí vykonávat tu nejtěžší práci, musejí žít i v zapadlých uličkách, ani stráže jim moc nepomohou.
Tak co? Proti komu budete bojovat? Nejlepší je to zkusit za obě strany, ať poznáte celý příběh z jedné či druhé strany.

Hlavní příběh aneb "Drakorozený přichází"

Vy jakožto drakorozený(eng. dragonborn), budete bojovat proti drakům a buď spolupracovat s frakcí Čepele, proslulími drakobijci nebo se budete učit novým slovům u Šedovousých a snažit se přijít na způsob, jak zničit vašeho nepřítele č. 1, draka jménem Alduin.
Příběh začíná sice pomalu, ale jak budete postupovat dál a dál, mile vás překvapí svými lokacemi(zejména ta poslední), nepřáteli, řevy a tím jaký má spád.
Drakorození jsou jiní než obyčejní lidé, narozdíl od nich, umíte porozumět a mluvit dračí řeči, a v neposlední řadě taky dokážete pozřít tzv. dračí duši, díky které si budete moct odemknout jeden řev, který si buďto najdete sami nebo vás jej někdo naučí. Samotné řevy se mohou nacházet na různých místech, ať už to jsou zatuchlé kobky, pevnosti nebo hory kde často "spí" drak. Řevy vám mohou hodně pomoct v boji proti vašim nepřátelů, můžete je jednoduše "odfouknout" nebo na ně vychrlíte oheň anebo můžete "rozrazit" mraky když prší nebo sněží a chcete sluníčko. Jednoduše řevy mají mnoho podob a každý řev se skládá ze tří slov, kde jedno slovo navíc mu přidá na síle nebo době trvání.
Šedovousí jsou staří nordové ovládající moc Thu'um, budou vás moct učit, hledat vám nová a nová slova a pomáhat v postupu příběhem. Šedovousích je celkem pět a u toho posledního, na kterého jistě narazíte, budete určitě mile překvapeni. Ne, neřeknu kdo to je, připravil bych vás o překvapení.

Kobky a pevnosti

V dungeonech narazíte na spoustu havěti, a v drtivé většině to jsou nepřátelé. Můžete narazit buď na pavouky, kolčaváky, dračí kněze, kostlivce, draugiry a další ohavnosti. Draugové, ti stojí hlavně za zmínku, každý z nich pohodlně "chrápe" ve svém sarkofág. Do té doby než je někdo vyruší z jejich dřímoty. Třeba vy. Také pozor na pasti, když si na ně dáte pozor, tak je můžete využít pro svůj prospěch. Není nad to zapálit několik draugirů a dívat se jak hoří. Vyplatí se zejména v začátcích hry. Pak tu máme elfí rasu falmeři. Slepí obyvatelé starých a opuštěných pevností dwemerů. Nemají slitování s nikým, útočí po skupinkách(většinou), narazíte na ně v hlavních dějových liniích. Ikdyž jsou slepí, velice dobře slyší a nepotřebují vás vidět, na to aby vás zabily nebo zotročily. Chovají nestvůry známé z bažin a to chaury, kteří jim hodně dopomáhají zničit škúdce v jejich obydlí.

Otevřený svět

Je nedílnou součástí každé hry ze série The Elder Scrolls, kdy vás nic neomezuje v pohybu lokacemi nebo krajinou. Ale stejně pokud máte velmi nízkou úroveň a vydáte se někam nadruhou stranu mapy nebo na vrcholek hory, nečeká vás nic dobrého, jen téměř jistá smrt. Ale ptám se, pro nezkusit? Já osobně jsem se snažil hodně cestovat, na nízké úrovni jen po cestách, tam není tolik nebezpečí a můžete potkat i nějaké pocestné nebo Thalmory nebo Legii vedoucí vojáka Bouřných hávů jako vězně. Na těch vyšších už to je celkem jedno a je jen na vás kdy uvážíte, že vám nic nehrozí a vypořádáte se s každým problémem.

Ve Skyrimu existují i cechy a těmi jsou:

Mágové, sídlící ve městě Ledohrad, kde leží jejich Univerzita, takžepokud chcete býti mágem, vypravte se tam. Mají výbornou dějovou linii.

Družiníci, jsou největšími válečníky tamrielu a jejich historie sahá velice daleko do minulosti. Nemají vůdce, ale oddávají se radám "staršího", kterým je momentálně Kodlak Bělohřívý. Jednoduchá charasteristika: "Cech Bojovníků je bratrstvem válečníků propůjčujících své zbraně těm, kdo je potřebují." V jejich hlavní linii vás čeká překvapení.

Cech zlodějů, jak z názvu vyplývá, tato skupina se "zabývá" kradením, vloupáním a podobným věcem. Nezabíjejí když kradou, mají určitá pravidla jako ostatně jiné frakce. Průběhem jejich dějovou linkou se dostanete, ale i do jiné frakce, kterou nebudu jmenovat, kvůli překvapení.

Temné bratrstvo je skupina zabijáků zabývající se zabíjením na objednávku. Ale to se s vašim příchodem změní. Úkolová linie temného bratrstva je výborná, plná překvapení, zrady a náhlými zvraty. Dostanete se mimo jiné i k vraždě velice a velice mocného a váženého člověka.

Shrnutí:

Mě se Skyrim velice líbí, strávil jsem "v něm" několik set hodin herního času a stále by bylo co objevovat. Příběhy se mi líbí, úkoly se sice někdy opakují, ale je to vyvážené jinými napínavými úkoly, jako jsou třeba speciální úkoly o daedrické artefakty, ty doporučuji plnit, jejichž odměny vám mohou ulehčit tou či onou dějovou linkou. Prostředí je velice variabilní, sníh střídají podzimní lesy a ty zase travnaté pláně a poté zase bažiny a tak dále.... Počasí ve Skyrimu je velice nevyzpytatelné, jednou prší pak svítí slunce, a najednou vás po cestě na medovinu zastihne sněhová vánice. Někteří nepřátelé mohou být silnější než vypadají anebo naopak, to se mě osobně, taky hodně zamlouvá. Většina měst je velkých, žádné není stejné, každé něčím vyniká. Jednou je to město postavené pradávnými dwemery a pak zase město uprostřed travnatých plání, na nichž se procházejí obři se svými "domácími mazlíčky" mamuty. Velkým plusem u her z The Elder Scrolls je, že si můžete vybrat rasu a tu si upravit k obrazu svému.
Co říci dál... Jen to, že Skyrim neprojdete ani za týden či dva, a to klidně mohu říct, že můžete hrát celé dny a pořád budete objevovat něco nového. Jentak se od něj neodtrhnete, řeknete si "támhle je jeskyně! tam půjdu. tu horu chci pokořit! kobka! co v ní je asi za poklad? chci další řev!" a tak dále.

Není co řešit, pokud jste Skyrim nehráli, tak snad už máte obrázek co vám může nabídnout a jestli jej chcete. Jo! A doporučuji vzít si volno na nějakou dobu, protože Skyrim je nesmírně návykový. :)

Nebudu psát plusy a zápory, snad bude stačit jen celkové hodnocení.
Mé hodnocení: 93/100

Zdroje: http://skyrim.4fan.cz, vlastní.