Čas zkracování #02
Přidal/a Whirt dne 25. July 2011 17:39:18
Už nemá ani cenu připomínat, že do vydání Skyrimu zbývá ještě spousty času a odmlky mezi novinkami se neustále zvětšují. Pokud někdo kontroluje web a čeká, že každou chvíli se něco dozví, jenom marní čas. Seriál „Čas zkracování“ se snaží nacházet atraktivní činnosti pro všechny , co rádi hrají, ale zkouší i něco nového.
Jestliže jsme se v prvním díle zaměřily na poslední dva díly, ne jaké si myslíte, že se zaměříme dnes? Jen na jeden... Ale dozvíte se více.
Novinka
Už nemá ani cenu připomínat, že do vydání Skyrimu zbývá ještě spousty času a odmlky mezi novinkami se neustále zvětšují. Pokud někdo kontroluje web a čeká, že každou chvíli se něco dozví, jenom marní čas. Seriál „Čas zkracování“ se snaží nacházet atraktivní činnosti pro všechny , co rádi hrají, ale zkouší i něco nového.
Jestliže jsme se v prvním díle zaměřily na poslední dva díly, ne jaké si myslíte, že se zaměříme dnes? Jen na jeden...
Dnes začneme v trochu odlehčené atmosféře, protože to, co nás čeká potom, možná bude mít pro některé tíhu kamene hozeného do vody (a to s i nimi)… Dobrá, jste připravení? Tak tedy začneme. Poznáváte tohoto člověka? A… ne! To rovnou můžete vyškrtnout - nejsem to já.
Dobrá, můžete použít hovorové výrazy.
Ne! To jsem nemyslel. Říkal jsem hovorové, ne vulgární! Co? Kdo to byl? No jasně, je to Ajťák! A víte vy na koho si dneska tak trochu zahrajeme? Takže se nejdříve musíme dostat do role, což znamená, žít několik dní v jeho stylu. Takže vytahejte všechny laptopy, palmtopy a podobné věcičky co najdete, nastěhujte je do potemnělého kumbálku a tam s nimi setrvejte týden. Pokud si potřebujete skočit do sámošky, jedině s laptopem v ruce! Pokud potřebujete vyvenčit psa, jedině s palmtopem v ruce! Pokud si potřebujete odskočit, jedině s těmi podobnými věcičkami…
Takže teď, když jste se vžili do role, už vám můžu říct, o co nám dneska půjde. Nebavil vás Daggerfall nebo Arena kvůli grafickému zpracování? Napadlo vás, že byste si v Daggerfallu vytvořili vlastní tvář, nebo jste chtěli mít ve hře vlastní úkol? Stačilo použít strýčka Google, ale takhle to máte bez práce.

!Článek je informativní, pokud vás zaujme kterákoliv utilita napište si o návod do komentářů!

Daggerfallu není nikdy dost
Daggerfall samotný je už dost dlouhý na to aby ho jeden člověk hrál věky, tak proč si ten čas ještě neprodloužit? Během těch let se na Daggerfallské scéně objevilo několik zajímavých módů a rádoby datadisků a osobně si myslím, že každý stojí za vyzkoušení. Sám jsem o módech do Daggerfallu nic moc nevěděl, dokud jsem je kvůli dnešnímu dílu nezačal studovat a proto vám předvedu několik z nich.Piráti z Tamrielu (Speciální Edice)
O módu
Tvůrce: Hero Soft
Web: http://come.to/herosoft
Datum vydání: 25.10. 1998
Piráti z Tamrielu je podle mě jeden ze zajímavějších módů pro Daggerfall. Přidává šest nových povolání, jako jsou například Kapitán, Lovec Pokladů, nebo (jak by každý čekal) Piráta. Grafické stránky hry se Piráti zmocnili taktéž a vytvořily nové zbraně, jako například Kord, Šavli a dokonce Trojzubec nebo Bič. Co se týče vzhledu postav, tak vytvořili nové obličeje a krásné nové stráže ženského pohlaví.
Člověk by řekl, že i tak je to na amatérský tým té doby dost, ale drahý Hero Soft se pustil i do dabingu a dokonce předaboval to příšerné strážnické „Hou!“ když něco provedete v „Halt!“

Magic Mirrors
O módu
Tvůrce: GhanBuriGhan
Web: není
Datum vydání: 17. 4. 2002
Tenhle malinkatý, ale zajímavý mód se tak trochu zaměřil na lidi, kteří u Daggerfallu nevydržely dlouho. Chlapík co ho vytvořil, v malém úkolu pro cech mágů umožnil vidět všechna in-game videa od příběhových až po upíří sny.Daedrafall
O módu
Tvůrce: neznámý
Web: již není
Datum vydání: 8. 4. 2002
Tohle je počin, který známe z oblivionu, kdy vám hra umožní zahrát si Daedrickou postavu.Andyfall
O módu
Tvůrce: Andrew Polis
Web: článek wiki - http://www.uesp.net/wiki/Daggerfall:AndyFall
Datum vydání: 16. 4. 1998
Kolem Andyfallu bych mohl řečnit věky a asi bych se nevypovídal. Možná je to tím, že je to jeden z módů, které jsem znal již dřív a možná proto, že se jedná o velice rozsáhlý patch a datadisků v jednom. Pokud by jste to chtěli shrnout do jedné věty, tak Andyfall přináší nové věci, rytíře na koních, silnější monstra a předefinování povolání.

Život Mečem
O módu
Tvůrce: GhanBuriGhan
Web: není
Datum vydání: 16. 4. 1998
Opět malinkatý add-on, který vytvořil ten samý člověk stojící za „Magic Mirrors“. Jedná se o pět nových úkolů pro členy cechu bojovníků.

XtraQst, XtraQst 2, XtraQst 3, XtraQst Special Edition
O módu
Tvůrce: Skeleton Man
Web: www.m0use.net/~skelm/
Datum vydání: vše 16. 4. 1998
Těchto několik balíčků do hry přidává při nejmenším kolem šedesáti úkolů a každý má svoje nepopsatelné kouzlo. Občas je sice úkol jednotvárný (The vampires must die!), ale komu by se nechtělo stát se lovcem upírů :).

Světem tamrielu za 80 minut
Možná se to zdá k nevíře, ale svět Tamrielu, ač je rozsáhlý, se dá z jeho základní kostry projet zhruba za hodinu a to objekt za objektem. Pokud člověk chce Daggerfall Editovat, je celkem užitečné, co vlastně editovat chce a k tomu právě slouží tři chytré prográmky.
Daggerfall Explorer
Tento program by se dal nazvat muzeem Daggerfallu. Dokáže totiž uživateli předvést jakýkoliv objekt či obrázek Daggerfallu a to se týká i věcí, jenž se ve hře nakonec ani neobjevili, nebo jste na ně jednoduše nenarazily.
Daggerfall Jukebox
Vložte do něj minci a on vám zahraje Daggerfallské hitovky a posmrtné výkřiky. Naneštěstí pokud tyto zvuky vytáhnete a upravíte, nemůžete je vrátit zpátky.
DagVid
Užitečná utilitka k vytáhnutí video souborů z Daggerfallu, bohužel (jak jsem zjistil při překladu Daggerfallu) soubory se nedají převést zpět – tudíž je není možné jakkoliv upravit (titulky, dabing apod.)

Ty jsi ale opravdu ošklivý
Je hned několik možností, co a jak editovat a pokud jste si něco z prohlídnutých souborů vybrali, pak můžete pokračovat.
Asi nejjednodušší editace (vzhledem ke kreslení – plátno je velice malé), je editace obličeje.
Na editaci Daggerfallských obrázku slouží program DagPic nebo AndyPic. Osobně doporučuji DagPic, ačkoliv nedokáže otevřít velké obrázky, jako mapy, je uživatelsky příjemnější a pokaždé se dá spustit. Ve hře je několik druhů editovatelných obrázkových souborů a to:
(název).cif
(název).img
texture.(koncovka – číslo)


Pokus o vytvoření obličeje mého bratra jakožto dunmera aneb malý retardovaný chlapeček :)

Když si spustíte DagPic v DOSBoxu (návod zde), zobrazí se vám zjednodušená verze malování, dáte načíst soubor (typicky ve složce Daggerfall\Arena2) a vyberete svůj obrázek (všímejte si, jestli jste vybraly správný druh obrázku – v tomto případě *.cif). Teď máte dvě možnosti – buď překreslit stávající obrázek (tzv. pic)(je jisté, že bude fungovat), nebo vytvořit nový (párkrát mě tato možnost zradila – název možnosti je „Add Pic“). Kreslí se tužkou pixel po pixelu, nakonec soubor uložíte možností „Save All“. Nyní by měl být obličej ve hře k výběru.
Tímto způsobem se dají vytvořit i nové stromy, náhrobky i textury k objektům. Ale až budete kreslit, doporučuji snížit rychlost myši.

Pokus o překlad jednoho z vyskakovacích oken


Čárymáry… Error!
Chcete si vykouzlit vlastní kouzla? Vytvořit vlastní úkol? Nebo napsat knihu? Utility k úpravě a tvorbě k vám přichází ve funkční podobě (téměř).
DF Spell
Utilita vám umožní v grafickém interfacu přidávat, odebírat a upravovat kouzla zaznamenaná v souboru SPELLS.STD. Budou se prodávat v Cechu mágů (za vaši cenu… teda myslím).
BookEdit
Editor knih. Člověk nepotřebuje žádné hackerské znalosti a vytvoří si vlastní knihu.
DFArtifact
Je to zabugovaný tvořič artefaktů a aby jste artefakt vytvořily musíte si nejdříve vytvořit úkol, který ho nějakým způsobem využije.
DFMonst
Je to prosté – Editor monster
DEFEdit
Tvorba magických předmětů, je třeba znalost Daggerfallských hackerských znalostí.

Quest Editing – Záhadné to prográmky
Na tvorbu vlastní a úpravu cizích úkolů slouží hned několik programů, některé jsou rozvinutější, jiné uživatelsky přívětivější.
DMPQuest
Asi jeden z nejlepších editorů Questů, ve kterém se dobře pracuje a má mnoho možností.
WQE14
Velice obtížné pro neznalého nehackera.
DFQEdit
Pokročilé schopnosti, bohužel na úkor uživatelské pohodlnosti.

Já jsem ničitel
Existuje spousta editačních programů, které upravují různé druhy souborů, ale jedny z takových hříček pro ty, co už dohrály Daggerfall, jsou SaveGame Editory.
DaggerEd
Nejlepší SaveGame Editor pro windows. Umožňuje vytvořit povolání, obsah inventáře, reputaci, biografii apod. Jeho ovládání je nadmíru prosté a pochopil by ho snad každý (aspoň každý se slovníkem v ruce :))
DagSkills
Atributy a Skilly zvýší na 200, postava se tak stane „Pánem Skillu“
DF Skills
Je to vlastně o třídu nižší DagSkills – atributy zvýší pouze na 100.

Boží síly zasáhli
Na Daggerfallské scéně je spousta mini utilitek, které jsou pouze na jedinou věc, za to ale užitečnou.

Eye Of Argonia
Znáte ten artefakt z legend? Na počítači se objeví jako 300 kb prográmek, který zvýší dohlednost Daggerfallu.

DaggerXL
Zmodernizovaný Daggerfallský Engine pro určité operační systémy a hardware. Vypuštěná je pouze Alfa verze, která často vypadává, pokud chcete vyzkoušet, použijte nejprve XLengine, který je zabalený v archivu.
Daggerfall Wagon
Zvýší nosnost vozíku, na které si můžete převážet věci.
Derf's Daggerfall Quest Locator
Ukáže vám směr a vzdálenost k objektu v dungeonu (něco na způsob Oblivionu).
Dag Utility2
Zálohování uložených dat
Daggerfall Gamma
Pokud je v dungeonu tma, nebo naopak moc světlo, tato utilitka pomůže přizpůsobit osvěslení vašemu PC. Program je potřeba vložit do složky s Daggerfallem.

DOS Boss
Daggerfall se nemusí graficky rozšiřovat pouze prostřednictví utilit určených jemu. I pomocí rozšířené verze DOS Boxu můžete jeho grafiku značně zlepšit. Na známých stránkách "DJ Old games" se nachází již "mountnutá verze" Daggerfallu, kde se dají rozměry pixelů a jejich tvar různě upravovat. Pokud si tuto verzi stáhnete, přes tlačítko "Display" můžete jednoduše změnit rozlišení (resolution) a reduktor pixelů (scaler). Nejvíce se dá pohrát s pixeli, jejichž nastavení mi vyhovovalo při výběru "Advanced MAME 3x". Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Zábava zadara, jen trochu žere čas
Chtěli jste něco levného k chvilkovému pobavení? Ne, tohle sice levní je, ale svoji daň si od vás vezme, a to čas. Když si totiž člověk usmyslí, že udělá pořádný datadisk Daggerfallu a pustí se do toho s chutí, je v neřešitelné situaci.

Zábava nebo nuda?
Z určitého hlediska by se dalo říci, že vytvořit si malinkatý modíček a potom ho v Daggerfallu hledat hodiny a hodiny, než se tam objeví v zabugované podobě, může být zábava. Člověk se jako já může pokusit o překlad, nebo jako jiní šílenci - o přetvoření zdrojového kódu. Výhodou je, že pokud člověk nemá velké znalosti, ale také není úplný laik, může si vytvořit svoji vlastní zbraň, náhrobek se svým jménem, nebo svůj obličej, který vypadá jako postiženého chlapečka.
Je tu ale druhá strana mince - člověka tvorba nechytne vůbec, ale vzhledem k počtu možných utilit, je to téměř nemožné. Aspoň na nějaký (dlouhý čas). Rozhodně doporučuji využít všechny prográmky obsažené v mém mini "CD".
DOWNLOAD (18,7 MB)