Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Moira

Přidal Moira dne 27.08.2017 23:40
#43

SAMOTA

Letěli jsme houstnoucím soumrakem.
Zdrželi jsme se na Jícnu světa déle, než jsem si původně myslela. Chtěla jsem do Samoty za Elisif, ale něco bylo špatně.

Odahving od chvíle kdy vzlétl, nepromluvil. Jen tak se nechal unášet vzdušnými proudy. Teprve v okamžiku, kdy to začalo vypadat, že břichem poláme vrcholky stromů, máchl křídly a na chvíli se vznesl výš.
„Odahviingu?“
Žádná odpověď.
„Odahviingu co se děje?“
Ticho.
„Mohl by si přistát prosím?“
Zakroužil a když v lese spatřil mýtinu dost velkou na to, aby se tam vešel, začal klesat.
Dosedl na zem dost razantně na to, aby to se mnou pěkně škublo.
Seskočila jsem a začala ho obcházet, abych se mu mohla podívat do očí. Odvrátil se ode mne.
„Odahviingu co se děje,“ použila jsem ostřejší tón, a to ho naštvalo natolik aby se ke mně otočil.
„Řekla jsi mu svoje jméno,“ zasyčel.
„Co??“
„Řekla jsi Zoor Strunovi svoje jméno.“
„A co je s tím? Ty taky znáš moje jméno.“
„Tohle jsem neznal. Neznal jsme tvé pravé jméno. Znělo jinak.“
„Tohle myslíš vážně Odahviingu? Tobě vadí, že ten ... drak zná moje jméno? Vždyť ho teď znáš taky? A k čemu je ti to dobré? Nevím, co vy máte s těmi jmény. Možná mi něco uniká?“
„Když znáš něčí jméno tak ho můžeš ovládnout!“
„To možná platí u vás, protože máte jen jedno jméno, ale u smrtelníků to takhle nefunguje. Smrtelníky neovládáš jménem, spíš penězi, vlivem nebo postavením,“ byla jsem toho trochu nesvá, že s ním mluvím o takových věcech. Draky přeci tohle nezajímá, proč on je tak jiný?
Díval se na mě a já viděla, že se to opravdu snaží pochopit.
„Takže ty si myslíš, že mě může někdo ovládnout tím, že zná moje jméno? A uklidní tě, když to zkusíš sám?“
Neodpovídal.
„Tak zkus to? Zkus vyslovit moje jméno? Zaručuju ti, že si na něm zlomíš jazyk. A to nemluvím o tom, že M´Joira se to vyslovuje jen proto, že jsem svobodná. Pokud bych se někdy vdala tak se to bude vyslovovat La´Joira. To je to samé jako když se můj otec, který vlastně byl mým strýcem, jmenoval Ra Shordan, což v podstatě znamenalo že je náčelník klanu, jinak se jmenoval Shordan. A moje teta je La´Jirana, protože je vdaná za mého otce, který se jmenuje Jobahasvir, což už dneska nejspíš není pravda, protože se nejspíš jmenuje Ra Jobahasvir, protože by měl být náčelník. Chápeš, co ti chci říct? Naše jména pro nás neznamenají tolik co pro vás. Během života se různě mění, někdy změnou stavu, jindy tím, jak se chováme.“
Odahviing na mě zíral, jako kdyby mě viděl poprvé.
Chytla jsem jeho hlavu do rukou a položila mu čelo na čelo...

A propadla jsem se v čase...

Letěl na hranici stínu a světla, hlava ve tmě, slunce v zádech.
Pohled se přiblížil.
Neměl slunce v zádech, ale na zádech.
Seděla mu mezi křídly, v ruce meč z plamenů, zlaté vlasy vlající v poryvech větru.
Studené modré oči upřené na něco před nimi.
Pod ním na zemi duněly tisíce kopyt, nesoucí záplavu zlatých plášťů a kopí.
Všichni se hnali kupředu zabránit temné moci Zapomnění vstoupit do našeho světa.
A Odahviing měl nové jméno...

Pustila jsem ho a ustoupila od něj.

„Cos viděla?“
„Tvou budoucnost, nejspíš.“
„Viděla jsi, co mě čeká?“
„Asi ano, asi jsem viděla to, čeho budeš součástí. Ale já už jsem s tebou nebyla. Byl s tebou někdo jiný. Někdo, koho brzy poznáš, jestli tedy budeš ještě ochoten mi pomoci dokončit můj úkol.“
„Proč bych ti neměl chtít pomoci, stejně mi nic jiného nezbývá.“
„Jsi si tím jistý Odahviingu? Ještě stále jsme spojení?“
Zapátral ve svém nitru.
„Ano, Dovahkiin, stále ještě jsem s tebou svázán.“
„Tak tě poprosím, abys byl někde na doslech od Samoty, za pár dní budu potřebovat tvou přítomnost. Zavolám tě.“
„Chceš mě zavolat před lidmi?“
„Ano, potřebuji abys tam byl. Tedy možná se mýlím a potřeba to nebude, ale já se většinou nemýlím. Musím zajistit sjednocení Skyrimu a budu nejspíš potřebovat silné argumenty.“
„A tím silným argumentem myslíš mě? Chceš mě použít k zastrašování?“
„Dá se to tak říci. A myslím, že to bude naposledy co se uvidíme Odahviingu. Naše cesty se nejspíš s konečnou platností rozejdou. Už nebudeš muset poslouchat moje brblání.“
„Dobře. Budu tam abych tě slyšel.“
Mávnul křídly a bez rozloučení se ztratil ve tmě.

Nemělo mě to mrzet, ale mrzelo. Nějak jsem si na něj zvykla. Asi jsem ho opravdu urazila, když zmizel tak rychle a bez rozloučení. Jenže občas dělám věci tak, jak mě nutí okolnosti, bez toho abych brala ohled na to jak se ti, co jsou kolem mě, cítí.

Jelikož jsem tedy přišla o dopravu, musela jsem použít cestovní portál, abych stihla být v Samotě před tím, než na noc zavřou brány. Vystoupila jsem se portálu před branou Samoty a bez toho, že by si mě kdokoliv všiml, vešla do města.
Bylo to divné. Ne že bych stála o nějakou výraznou pozornost, ale alespoň nějaký zájem jsem čekala. V pohledech těch pár lidí, které jsem ve večerním čase ve městě potkala, byla pouze zvědavost. A údiv, hleděli na mě jako na nějakou podivnou věc.
Všechno vyvrcholilo, když mě stráž odmítla pustit do Paláce.
Že prý takhle pozdě večer nemohou pouštět do budovy neznámé neohlášené návštěvy.
Vztek, který to ve mně vzbudilo, byl nejspíš důvodem toho, že jsem na dveře zabušila znovu a poněkud hrubě. Až to přerazilo dřevěnou závoru.
V rozražených dveřích na mě stráže nejprve vytáhli meče, aby vzápětí klesli na koleno.
„Odpusť Drakorozená, nevěděli jsme, že jsi to ty.“
„Jak nevěděli? Odmítli jste mě pustit dovnitř. Potřebuji mluvit s Jarlem a vy jste mě vyhodili!“
„To jistě ne. Jediný, koho jsme odmítli pustit dál byl nějaký podivný Khajiit, jakého jsme ještě nikdy neviděli,“ bránil se strážný.
„Ano Drakorozená, Khajiit s lidskou tváří, tu jsme odmítli pustit,“ přidal se druhý.
„Khajiit s lidskou tváří? Co je to za nesmysl? Nejspíš jste si někde přihnuli ze džbánku s medovinou!“
„To ani náhodou Drakorozená, víme, co jsme viděli!“
„Byla jsem tu jen já, nikdo jiný…“ vzpomněla jsem si na pohled, který na mě vrhli oba draci těsně před tím, nežli jsem opustila Jícen světa, na Odahviingovo mlčení a odlet bez rozloučení.
„Dobrá, nebudeme to teď řešit. Můžu za Jarlem?“
„Samozřejmě Drakorozená,“ zvedali se ze země a ustupovali mi z cesty.
„Chceš…?“
„Ne cestu znám, nepotřebuji doprovod.“
Procházela jsem palácem k Elisifinu pokoji a měla další námět k přemýšlení. O co tady jde? Proč mě lidé na ulici nepoznávali? Proč mě strážní nechtěli pustit do paláce a tvrdili, že jsem tam nebyla?
V chodbě, kterou jsem šla, byla koupelna, a tak jsem vstoupila. Mělo by tam být zrcadlo, takže se podíváme, co je na mě tak divného.

Zrcadlo tam opravdu bylo a nic zvláštního mi neukázalo. Chvíli jsem na sebe zírala, ale obraz byl stále stejný. Vyplázla jsem na sebe jazyk a otočila se k odchodu. No a v tu chvíli se to stalo. Obraz se zamžil a najednou na mě z lesklé plochy hleděla úplně jiná tvář.
Konsternovaně jsem po té, mě neznámé, tváři přejela prsty. Prsty? Udiveně jsem se dívala na to, jak teď vypadám. Tvář člověka, tělo skoro taky. Z Khajiita zbyly jen uši a ocas. A vlastně i kožich, srst mi začínala kousek nad zápěstími lidských dlaní. Žádné drápy, jen dlouhé nehty.
Přiblížila jsem obličej až těsně k zrcadlu. Znovu jsem prstem přejela po své nové podobě, pleť nebyl úplně lidská, ale jemňoučká srst byla skoro stejně hladká.
Plné rty, drobný nos. Žádné dravčí zuby.
Akorát oči zůstaly stejné. A jizvy.
Bylo to divné, byla jsem to já a nebyla. Jestli tohle viděli Paarthurnax s Odahviingem, tak se nedivím, že na mě tak civěli. No jenže jestli takto předstoupím před Elisif, nepozná mě a bude z toho zas další problém.
Jak jsem na to pomyslela, obraz se zas rozostřil a byla jsem to zas já. Obyčejný do zrzava zbarvený Khajiit. Jen, jak jsem na sebe koukala prvně takhle z blízka, všimla jsem si, že mi místy začíná prokvétat v srsti stříbro. Odtrhla jsem pohled od svého obrazu a vydala se zpět na cestu, ze které jsem odbočila.

Před Esifiným pokojem jsem ještě pro jistotu zkontrolovala, jestli vypadám, jak mám vypadat a zaklepala jsem.
Rázné: “Dále,“ ukazovalo, že se jarl ke spánku určitě nechystá.
Vstoupila jsme do místnosti osvětlené jediným svícnem se čtyřmi svíčkami, který stál na stole, u kterého se Elisif probírala nějakými papíry.
„No je dost, proč to tak dlouho trvalo? Ach to jsi ty Drakorozená. Promiň myslela jsem, že to je sloužící, poslal jsem je pro Tuliuse, ale už to trvá dost dlouho. Co pro tebe můžu udělat?“
„No spíš jsem myslela, že pomoci jsem přišla já,“ ušklíbla jsem se.
„Omlouvám se. V poslední době je toho na mě moc. Pořád po mě někdo něco chce, ale když chci něco já, tak jsou všichni hluší. A k tomu ještě tohle,“ prudce se zvedla od stolu, až židle zaskřípala po dřevěné podlaze a mrskla na stůl nějakým svitkem.
Hůlka, na které byl svitek natočen, se odrazila od stolu a málem mě trefila. Zachytila jsem ho, než spadl na zem a chtěla ho položit zpět na stůl.
„Když už to držíš v ruce, tak si to přečti,“ štěkla Elisif.
Udiveně jsem na ní pohlédla, takhle se nikdy nechovala, nikdy neztrácela „dekórum“. Rozbalila jsem smotek a začetla se. Když jsem dospěla ke konci, ještě jednou jsem nedůvěřivě pohlédla na pečeť na konci dopisu. Opravdu jsem se nemýlila. Byla to pečeť nového Jarla z Riftenu, Maven Černošípkové. Tázavě jsem pohlédla na Elisif.
„To jako vážně?“
„Ano. Tvrdí, že nemám právo se stát královnou a že ona a další jarlové můj nárok nepodpoří. Prý kvůli mému propojení s Císařstvím. Když jim teklo do bot a potřebovali pomoc tak to jsem jim byla dobrá. Teď když se situace uklidnila tak jsem já ta špatná!“
„A chceš to vzdát?“
„Ne, ale třeba by to bylo lepší? Třeba Balgruff?“
„No, ten by nebyl špatný, ale už teď ho slyším, co by nám na to řekl.“
Elisif byla tak rozčílená, že jsem jí takhle nikdy neviděla. Nežli jsem stačila cokoliv udělat nebo říci, otevřeli se dveře z vedlejší místnosti a do světla svící vstoupila Valinna. Když jsem ji viděla naposledy, bylo to malé vyděšené děvče, dnes jakoby z ní byla sebevědomá mladá žena.
„Co se tu děje? Zdravím Drakorozená.“
„Nic drahoušku, nic se neděje. Jen jsem Moiře ukazovala dopis z Riftenu.“
„A jak se ti ten dopis líbil, Drakorozená?“
„Pravdu? Vůbec ne. A nelíbilo se mi jmenování Maven na post jarla už od samého začátku. Nevím proč, ale nějak mi prostě ta žena nesedí.“
„No to se nedivím, je hlavou riftenského spolku zlodějů,“ Elisifin hlas zněl unaveně. Valinna k ní přistoupila a nekompromisně jí usadila zpět do židle. „Musíš si odpočinout, měla bys jít spát. Takhle už to dlouho nevydrží,“ pohlédla na mě těma svýma modrýma očima pod zlatou ofinou.

Ozvalo se další rázné zaklepání a do místnosti vstoupil Tulius.
„Volala si mě paní?“ rozhlédl se po místnosti a zjistil kdo všechno tam je, „zdravím, Drakorozená.“
„I já tebe, generále. No a když už jsme tu všichni tak můžu začít s tím co jsem vymyslela. Budeš tak laskav a přisedneš si?“ ukázala jsem na poslední volnou židli u stolu, poté co jsem se sama posadila.

Z Elisifiných komnat jsme s Tuliem odcházeli až skoro k ránu.
„Doufám, že se vám oběma povede zařídit všechno co je potřeba.“
„Určitě, jarlové dostanou takovou pozvánku, že si nedovolí jí odmítnout. Jdu si lehnout myslím, že budu konečně klidně spát, děkuji ti Moiro,“ Elisif se usmála.
„Budu se snažit zajistit vše potřebné, vydám se na cestu hned teď. Talos tě provázej Drakorozená,“ Tulius sklonil hlavu v pozdravu, otočil se k odchodu a nechal mě nevěřícně zírat na svoje záda.
Šokovaně jsem otočila pohled na Elisif.
„Na mě nekoukej, to je tvoje práce. Po tom všem, co jsi předvedla i Tulius pochopil.“

Opouštěla jsem Samotu s pocitem, že věci jdou právním směrem.