Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Raethai by chill

Přidal chill dne 01.06.2017 21:10
#5

Klišé to je. Nikdy to neměl být originální příběh. Původně jsme si měli jen sdílet ve skupině příběhy našich postav, takže to víceméně měl být opis hry, nemínila jsem z toho dělat pořádný příběh. Pořádné příběhy mám psané na Fanfiction.net v angličtině, tam ze hry nemám vůbec nic. :)
Ale jinak jiným směrem půjde. Akorát se to rozvíjí velice pomalu. :D V tuto chvíli mám téměř dopsanou 11. kapitolu a už to jde trochu jinam.

Co se týče gramatiky a stylistiky...
Interpunkce: Pardon, tady zrovna nesouhlasím. V beletrii pravidla češtiny neplatí vždycky tak doslova, jak se je učíme ve škole. Zrovna v tom příkladu, který jsi uvedl, je čárka hodně na škodu, narušuje totiž plynulost a dodává tam intonaci, která se tam nehodí. Do zvolání prostě takováhle čárka nepatří.
Opakováni: Jo, s tím mám problém. Velký. Bohužel Raethai zrovna není dílo, na kterém bych si dávala nějak zvlášť záležet, takže to na ní je asi vidět ještě víc. Fakt ji neberu moc vážně. Můžu se pokusit na to myslet, ale nemůžu slíbit, jak to dopadne. (Ale když jsme u toho, tak když už rýpeš do gramatických a stylistických věcí, tak výraz "jedny a ty samá slova" bolí do očí. :D)
Dialogy: Tohle je trochu na delší povídání o typografii webové a tiskové. Jak to říct. Do fóra se prostě podobný text vůbec nehodí, není tady aparát, aby to vypadalo dobře. Já to mám zkopírované ze svého blogu, kde to podle mě tak zle nevypadá, ale mezery jsou tam pořád. V podstatě jediný vhodný formát je opravdu ten tiskový, kde mezery nemáš ani mezi normálními odstavci a místo nich tam máš odsazení. Takhle na webu je to co člověk, to názor, a stejně si pak půlka lidí stěžuje, že se jim to čte dobře, ať to mám jakkoliv. :D
Závorky: Opět nesouhlasím. V dílech mnoha autorů, které bezmezně respektuji (Tolkien, Rowlingová, Pratchett... nebo třeba Čapek) jsem na závorky narazila a nepovažuji je za nic vadného. V podstatě dávají člověku tak trochu najevo, že by ten text neměl brát tak vážně. :)

Jinak moc děkuji za hodnocení, jsem ráda, že se líbí. Akorát mi možná přijde trochu moc zaměřené na formu a málo na styl/příběh. Ona ta forma je ošemetná věc. V právničině je ustálený úzus, ale v beletrii, povídkách a příbězích si člověk může víceméně dělat, co chce. Neexistuje žádný pevný soubor pravidel, který by člověka vázal. Text by měl mít hlavu a patu (i když to taky není úplně pravda, že, pane Beckette?), měl by čtenáře bavit či nějak zaujmout... ale jinak pro něj pravidla prakticky neexistují. :)

Upravil/a chill dne 01.06.2017 21:20