Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Deník khajiita

Přidal Adrian_S dne 24.01.2015 13:57
#4

No... tak jsem si to přečetl.. a.. upřímně.. nic moc.. :(

1) Interpunkce ti někde chybí a u některých slov ti vypadly písmena (např. V Elsweru je celkem těžké sehnat něco elfského. správně se píše Elsweyr, takže když už, tak "v Elsweyru" )

2) délka povídky je strašně krátká! Zkus napsat min. 1 stránku ve Wordu (to si třeba dávám jako úplné minimum). Navíc, co mě asi nejvíce zaráží, vůbec nepoužíváš odstavce. I deník by měl být oddělený, např. píšeš, že si zajdeš promluvit s rodiči o bezezbraňovém boji a hned pod to už píšeš zklamání. Udělej tam mezeru, v tom deníku bude pak poznat, že to píšeš "později".

Odstavce jsou důležité, je to pak významně přehlednější a čtivější.

3) Je toho sice málo, ale další věc, co mě zarazila... Píšeš zbytečné informace.
Píšeš např. že se J'zeny narodil před 10 lety a je tedy malý khajiit a pak do toho ještě píšeš, že se na to tak necítí.
Nebo další příklad: Píšeš o nalezení deníku a jak vytváříš obal. A hned do toho začneš psát o elfské zbrani (navíc tak dlouze, že se v tom čtenář ztrácí - já třeba ano).

Uvědom si, co vlastně chceš deníkem oznámit. Deník sice slouží jako informativní prostředek pro okolí a měl by zahrnovat emoce písaře, ale taky by měl být srozumitelný (pokud nejsi Sheogorath). Jak tam začínáš psát o zbrani a o kováři, jenž není typickým kovářem, ale vyrábí lehké zbroje a pod.. bla bla bla.. Zjednoduš to!

Myslím si, že by bohatě stačilo, kdybys jen napsal: "Večer jsem si zašel ke strýci kováři, vyrábějící výbavu pro zvědy, zda by mi nevyrobil nějakou dýku, například elfskou."

4) Nikdy nepiš do povídky, příběhu či jiného díla (pokud to není něco poučného nebo naučného) ZÁVORKY!! Nedělá to dobrý dojem. Když chceš něco vysvětlit, odděl to novou větou, to stačí. Ale závorky nepiš!

Dál asi k tomu nebudu nic psát, zatím mě nic nenapadá, leda tak ti připomenu ve stručnosti, na co si dát pozor:

1) bacha na gramatiku. Lepší, když uděláš chybu ve slovosledu, než v gramatice
2) Dej si záležet na deníku a piš toho víc. Klidně si nech nápad uležet v hlavě nějakou dobu, třeba tě napadne víc.
3) vytvářej odstavce a dávej správně interpunkci, pak se text čte dobře

To je asi tak vše.. Hodnotit dílo zatím nebudu. Touto "kritikou" se tě nesnažím znemožnit, ber to spíš jako zpětnou vazbu, co by bylo fajn vylepšit. Věřím, že když si dáš záležet a upravíš to do lepšího, budeš vídat kladné reakce.
(pokud chceš upravit i tyto současné texty, klikni u svého textu na tlačítko "Editovat", je to hnedka vedle "Citovat" )