Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Tradiční hádanky

Přidal Mike dne 27.01.2014 20:39
#68

Pecka! :D Tak já dám další hádanku, ju? :D

Tudle znám dlouho... ale zkopíroval jsem jí z internetu, abych na nic nezapomněl. :) Jinak, zkuste negooglit, lze to nalézt - hádejte z vlastní hlavy. :D
----
5.

V jednom království žili král a jeho šašek. Vzájemně se nenáviděli až k smrti. Jednoho dne se tedy dohodli, že je čas vše džentlmensky vyřešit a zavraždit se. Protože ale nebyl nikdo z nich bojovník, rozhodli se vzájemně otrávit.

V celém království existovalo přesně dvanáct lahviček s jedy a nacházely se přímo v hradu, čili nebyl problém pomyslný souboj odstartovat. Lahvičky s jedy mají čísla od 1 do 12, čím vyšší číslo, tím vyšší jed. Všechny jedy jsou jedovaté a smrtelné bez rozdílu. Ale vyšší jed působí jako protijed proti slabšímu. Pokud se tedy dvě lahvičky vypijí ve správném pořadí (nižší a pak vyšší), nic se konzumentovi nestane.

Král je rychlejší a ze skladiště s jedy si vezme všechny sudé lahvičky (2,4,6,8,10,12). Za ním přijde šašek a vezme si ostatní. Sejdou se v trůnním sále, každý z nich naplní jeden pohár a podá jej tomu druhému, který jej okamžitě vypije. Následně si každý z nich ještě jednou naplní pohár, tentokrát už pro sebe, a vypije ho (v naději, že se tím zachrání).

Pro šaška je to situace zcela beznadějná, neboť je ve velké nevýhodě. Přesto se ráno král už neprobudil a šaškovi se nic nestalo. Otázka zni: co si vzájemně podali, že se stalo právě toto?

Doplňující poznámky: Oba chtějí především přežít. Pokud přežijí, pak chtějí otrávit toho druhého. Každého jedu je přesně jedna dávka – nelze je dělit a nijak míchat. Stejně tak neexistuje žádný další jed, který by bylo možno použít. Jedy jsou kapaliny bez barvy a zápachu a mají stejnou hustotu jako voda. Z chuti tedy není poznat, co kdo komu podal.