Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Rady a tipy pro čtenáře a spisovatele.

Přidal Lord Rade dne 29.07.2014 23:07
#1

Krčma asi ne, ale psát na terase nějaké příjemné kavárny by nemuselo být špatné :D

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 17:47
#2

Ahojte,

rád bych se s vámi podělil o některé mé poznatky a možná i radu, co dál.

Už dlouho jsem přemýšlel, že bych sepsal nějaký příběh (kdysi dávno to jsem napsal povídku o 6 kapitolách (cca 80 stran)), ze které jsem pak sešel, protože nebyl čas a chuť.

Před cca 10 měsíci jsem dostal skvělou myšlenku na fantazy příběh, který momentálně píšu. Zprvu to vypadalo, že to půjde psát snadno, (zápletky, krajina, lidé, osudy lidí, námět - doufám). Avšak mám někdy pocit, když si přečtu, co jsem již napsal, že to zkrátka není ono. Ostatně, co jsem napsal v prvních kapitolách je samozřejmě jinadší, než co jsem napsal teďka. Párkrát se mi stalo, že jsem psal kapitolu a zasekl jsem se v půlce děje, protože jsem už nevěděl, jak mám dál pokračovat! Naštěstí mě napadly myšlenky a já mohl pokračovat dále...

Ale posl. dobou mám problém s tím, že jsem si udělal asi moc úkolů, než jsem schopný.. Vlastní font, mapu světa, do toho psát příběh... Navíc, nechal jsem několika lidem přečíst pár kapitol a zatím se mi neozvali, až na jednoho, kterému se to líbí. Avšak mám stále kolem sebe spoustu lidí, kteří mi jen neustále tvrdí, jestli to má vůbec smysl něco takového psát apod. řeči.. :( To se bohužel podepisuje na mém sebevědomí..

Pokud byste měl někdo zájem si přečíst pár mých kapitol, můžem se domluvit (třeba na e-mailu).

Asi se teďka ptáte, co to vlastně píšu, že ano? Ani jsem to vlastně nepředstavil. Píšu fantazy příběh, který NENÍ o Tamrielu. Vlastní země, kultura, krajina. Možná, že tam jsou lehce nějaké stopy Skyrimu, LOTR, HP, Star Wars a dalších, ale doufám, že ne zas tolik, aby se neřeklo, že jen "kopíruju"... To by mě moc mrzelo :(

Stručný příběh: Boj dobra proti zlu, ale s nečekanými zvraty, poznáním. Boj mezi láskou a nenávistí, chamtivostí a štědrostí a kritika společnosti.

Jestli vás to zaujalo, klidně mi napište a domluvíme se... docela bych uvítal názory dalších lidí (ano, mohl bych to publikovat semka, do tohoto fóra, ale zas takovou odvahu nemám.. a navíc, tohle fórum je o Skyrimu, ne o mém příběhu).

Díky a mějte se..

Přidal Lord Rade dne 31.07.2014 17:54
#3

Je tu spousta příběhů, většina nedokončených a spousta pokusů, taky zde každý nepíše o TES, ale je vážně lepší začít vkládat, až si je člověk jistější.
Vidím v tobě snahu, která je mi vlastní a tak mi můžeš něco poslat na email:

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 18:01
#4

To Lord Rade:
Ok, pošlu ti na e-mail první kapitolu + některá vysvětlení..

Přidal nagasadowcz dne 31.07.2014 18:11
#5

Jednu kapitolku bych si taky přečetl, ať vím, o co jde...

Pošli mi ji, prosím, sem: owqv2+

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 18:13
#6

to nagasadowcz: jakže je tvůj e-mail? :D
to je tam i to qwqv2+ a to číslo nebo je to samotné? (tady ve fóru se mi ukazuje odkaz pouze od 785apod..)

Přidal nagasadowcz dne 31.07.2014 18:18
#7

Je to celé, tak jak jsem to napsal. Je to dočasný mail na 60 minut. Nerad dávám svou skutečnou adresu :) "owqv2+" to v uvozovkách, je mail (samozřejmě bez uvozovek :D)

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 18:21
#8

To naga: OK, já jen, že takový typ e-mailu vidím poprvé.. :D
Tak mi to nedošlo.. OK, přeposílám

Přidal nagasadowcz dne 31.07.2014 18:27
#9

Temp. maily jsou hrozně užitečná věc třeba při pochybných registracích atd. ;)

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 21:29
#10

Čistě ze zvědavosti.. Ty blogy, co jsou tady na fóru (deník cizince apod.)... Mohou přidávat kdokoli z uživatelů nebo jen ti, co mají "vyšší level"?
Napadl mě námět na krátkou povídku o Skyrimu.. tak... jen čistě ze zvědavosti...

Upravil/a Adrian_S dne 31.07.2014 21:30

Přidal Mike dne 31.07.2014 21:46
#11

Adrian_S napsal:
Čistě ze zvědavosti.. Ty blogy, co jsou tady na fóru (deník cizince apod.)... Mohou přidávat kdokoli z uživatelů nebo jen ti, co mají "vyšší level"?
Napadl mě námět na krátkou povídku o Skyrimu.. tak... jen čistě ze zvědavosti...

Ahoj, děkujeme za dotaz. Blog může založit úplně každý, kdo "se na to cítí".

Jak na to, se dozvíš zde: Jak založit blog

Jinak, na našem webu není pro naše členy nic podmíněno jejich levelem, standardním uživatelům je vše přístupno stejně. :)

Upravil/a Mike dne 31.07.2014 21:46

Přidal Adrian_S dne 31.07.2014 21:49
#12

Ahoj Miku,
díky za odpověď. Právě odjíždím do práce, takže až se vrátím a vyspím (a nebudu pokračovat ve své tvorbě), asi založím jednu krátkou povídku a uvidím, co z toho bude..
Zatím si děj nechám promyslet...

Přidal Mike dne 31.07.2014 21:53
#13

Nemáš za co.
Dobře. Jinak, viz odkazovaný návod, založení blogu schvaluje administrátor, takže založení může trvat až den, nicméně, to vše je uvedeno podrobně pod oním odkazem. :)

Dobře. Jinak, pokud rád píšeš, určitě sleduj web, v horizontu příštích dvou měsíců se bude konat další ročník Povídkové soutěže, což by tě mohlo zajímat.

Přidal nagasadowcz dne 31.07.2014 22:23
#14

Hele, na to je celkem zbytečné si zakládat blog. Raději zavítej do Skyrim - Váš svět a založ tam téma s povídkou. Tam nemusíš čekat na ničí schvalování a můžeš rovnou postovat :)

Přidal Adrian_S dne 01.08.2014 07:27
#15

to Naga: Jo, taky jsem o tom přemýšlel.. Asi to zkusím.. Uvidím, co na to řeknete...

Přidal Thief dne 15.09.2014 18:16
#16

Už ma ťahajú oči, čo som to tu celé študoval.
Čiže ak tomu správne rozumiem, témy poviedok a nemusia byť jedine z TESka? Pretože ja píšem ... momentálne už poviedky príliš nie, ale chcem sa k nim vrátiť. Teraz ma zamestnáva "vyšší" cieľ - kniha. Lenže fantazy vôbec nie je môj žáner (ani ho príliš nečítam, okrem S. Kinga, čo je ale pochybné nazývať iba fantazy žánrom...) a keby som mal písať napr. o Skyrime, tak tam je toho fantazy nad mraky, že.
Mám ešte pár starších poviedok v počítači, nedávno som napísal aj jednu novú a vo voľnom čase chcem pokračovať v písaní poviedok, nech nezleniviem iba na dejovej línii tej knihy :D

_______________________________________

A keď už tu boli rady, tak si dovolím pridať pár aj ja:

- dejová línia príbehu je podľa mňa zbytočná. Príbeh by sa mal písať spontánne, mal by sa písať takmer sám... potom zistíte o pár strán, že vybočujete z línie a odrazu vás to môže zmiasť, lebo napríklad nebudete vedieť, ako sa k nej vrátiť. Ale to je najmenej podstatné.

- mená postáv, stručná charakteristika a opisy - je to veľmi užitočná vec. Mám taký papier s tromi stlpcami. Naľavo hore je hlavná postava, farba vlasov, očí, charakteristika, meno priezvisko a tak podobne. Pod ňou sú postavy zväčša kladného charakteru. Druhý stlpec - navrchu vedľa hlavnej postavy sa nachádza postava taktiež dosť hlavná, nie je síce priamo kladná, ale nie nie ani priamo záporná, pod ňou taktiež neutrálne postavy. Tretí stlpec tvoria väčšinou záporáci.

- chyby gramatické, zlé vety, kostrbaté spojenia a podobné sa najlepšie opravujú po min. mesačnej pauze od textu, ktorý idete opravovať. Čiže, napíšem 20 strán a nechám ich tak. Zatiaľ píšem iných 20 strán (napr. druhú kapitolu) a k tým prvým dvadsiatim stranám sa vrátim neskôr. Lebo až neskôr, keď sa vám to uloží v hlave, až vtedy vidíte tie chyby najlepšie.

- nikdy neplánujte koniec dopredu :D z vlastnej skúsenosti, mal som ho naplánovaný od začiatku a už na konci prvej časti knihy (kniha ako celok bude mať tri časti) som vedel, že koniec bude úplne iný. Prečo? Pretože postavy sa vyvíjajú a teda záporné sa miernia, kladné sa nezdajú tak anjelske ako na začiatku a pod.

- ešte nikdy sa mi nestalo, že by som v knihe nemal o čom písať. Milujem ten príbeh, môže byť tak obrovský, že by to mohla byť kľudne moja celoživotná práca. Skôr sa bojím, čo sa stane, keď to dopíšem.
Prečo mi to tak?
Pretože ten príbeh žijem B)

Přidal LordeS dne 15.09.2014 18:35
#17

Thief:
Jen fantasy tady na 4fanu? já píšu sci-fi postapo

Já ti nevím, chlapče :-/ dějová linie je důležitá, aby ses dostal k jádru věci a netočil se furt kolem horké kaše. Držet lajnu je podle mně důležitý, protože pak si všechen koks rozhrneš po stole a musíš ho znova srovnat.

Postavy, no měl jsem jich připravených jen pár, ale zbytek přišel sám tak neočekáván, jako podzim do Krušnohoří... ale souhlasím, že nemastná postava se nehodí ani ke svačince

konec - zvonec Měl jsem vymyšlenou dobrou povídku. Postavy, příběh , prostě všechno. Ale měl jsem vymyšlenej i konec........ Protože jsem věděl jak to dopadne, přestalo mne bavit to psát :D :D

Přidal Lord Rade dne 15.09.2014 18:46
#18

Každý má holt jiný způsob psaní. To já si teď vše připravuji předem. Víte, já totiž nechci mít jen hrdinu okolo kterého se točí příběh. Tentokrát ne. Tentokrát vymyslím příběh, a pak postavy, které se mi do něj budou hodit.

Přidal Thief dne 15.09.2014 19:13
#19

LordeS: hrubá dejová línia, aby si vedel, o čom príbeh pojednáva, to je jasné. Ale zas nie do detailov. že napríklad, postava XY musí prejsť cez hustý les, kde ho chramstne medveď a napustí do neho jed... a odrazu cez ten les nepôjde a ty budeš hútať, ako ho tam nahnať (a nebude sa ti to napr. zhodovať). Iba to som myslel, však aj ja mám zhruba predstavu dopredu, o čom píšem, aj keď... naozaj iba zhruba :D
Postavy sa m pridávajú spontánne. Každú novú si tam zapíšem, nerobím si postavy dopredu.


Lord Rade: Presne aj ja tak píšem príbeh. Postavy sa tam objavia samé a ja sa rozhodnem, čo z nich spravím. či iba prejdú okolo (ako veľa mojich postáv, ktoré som si ani nemusel zapisovať, pretože už ich nikdy nepoužijem), alebo hrajú inšiu úlohu a radšej na nich upriamim svoju pozornosť.

_____

No ale v podstate som chcel iba vedieť, či sa tu musia písať výlučne TESácke príbehy, alebo sii môžem vymyslieť aj niečo iné.

Přidal LordeS dne 15.09.2014 19:19
#20

Thief: Já budu rád za každou povídku, co se netočí kolem TES :D :D protože nebudu dopředu vědět, o co tam půjde :D např. Riften z TES - každému je jasný, že je tam zamotanej Cech zlodějů :D