Název novinky: The Elder Scrolls V: Skyrim - Česká fansite :: Rady a tipy pro čtenáře a spisovatele.

Přidal DragonOzzy dne 22.12.2012 21:29
#6

Vzhledem k tomu že každý jsme jiný, tak nemusíte veškeré rady ode mne brát vážně, tohle je jednoduše návod jak to dělám já:

Lekce I:
Chci vůbec psát?

Do psaní byste se neměli nutit, psaní není jako šití. Není to tak že si sednete k počítači a řeknete: "TEĎ MUSÍM NĚCO NAPSAT!!!" Musí vás "chytnout múza a to si pište že múza útočí naprosto kdykoliv. Pište tudíž jen v případě, že máte v hlavě nějaký nápad a MÁTE HO DOTAŽENÝ DO KONCE, jinak se totiž zaseknete v půlce příběhu a to dokáže nas*at.
Příklady, jak vidět inspiraci:
- Finální scéna Alduinova syna, kde Alex zapíná Lauře amulet kolem krku mne napadla, když jsem své holce zapínal řetízek, který jsem ji koupil k nározkám. Ten den mne také nutila dívat se na Twinlight (která já nesnáším ale ona miluje) a při tom řekla: "Buď můj Edward" což já v Alduinově synovi přetransformoval na "Staň se mým císařem"
- To že Alex bude ve finálním díle nadávat, že skončil v Markathu (bo jak se to píše) a těží tam rudu mne napadlo v létě na brigádě když jsem 8 hodin kopal krumpáčem kořeny.
- Pokaždé když hrajete nějaký quest, díváte se na film atd. tak ještě než film skončí, zkuste si domyslet konec, nebo si v nějaké scéně řeknete: "Co kdyby to dopadlo jinak?" Taktéž hodně pomáhá číst si popisy nebo informace o filmech, které jste nikdy neviděli. Představíte si totiž často příběh, který je však oproti tomu co bylo ve filmu úplně jiný. A tím pádem ho můžete použít.

Dále hodně pomáhá si před samotným psaním pokusit SEPSAT SI OSNOVU DĚJE. Čili, abyste měli alespoň základní představu jak děj ukončíte. U Pirátů ze Skyrimu jsem to neudělal a dopadlo to tak, že je to spíš parodie na Skyrim a ostatní povídky jiných autorů, páč jsem prostě a jednoduše začal, aniž bych domyslel děj. A to není radno dělat...
Zároveň sepsáním osnovy zjistíte, zda ten příběh opravdu odpovídá tomu, co jste chtěli vytvořit. Možná si pak uvědomíte, že jste sepsali totální hovadinu, ale tam uvnitř v hlavě pořád máte to, co jste chtěli dostat ven na papír/obrazovku, ale prostě se tomu ven ještě nechce a chce to přeformulovat. Proto si dobře rozmyslete každý zvrat v ději.
Khanův Návrat jsem začal psát celý od začátku jen proto, že jsem si v 7. kapitole uvědomil fakt, že mě samotného to nebaví (tudíž čtenáře už rozhodně ne), příběh je nepřehledný a má plno zbytečných postav a co víc, sám nevím jak to ukončit. Tudíž dlouho trvalo, než jsem domyslel novou, snad lepší verzi.